Zmiany poczynione w IE obecnym na Windows Technical Preview

Przeglądarkę Microsoftu znają raczej wszyscy, gdyż dla wielu przez długi czas była synonimem Internetu, tak jak teraz jest nim wyszukiwarka Google. Internet Explorer przebył długą drogę od swojej najbardziej znienawidzonej wersji – IE6. Przez bardzo długi czas borykano się z jej użytkownikami, którzy wymuszali na webdeweloperach znacznie więcej pracy. Wszystko za sprawą faktu, iż ta archaiczna już wersja nijak sobie radziła z nowymi standardami, zatem wiele witryn musiało być przygotowywanych specjalnie pod nią. Taki stan rzeczy na szczęście odchodzi w niepamięć i kolejne wersje Internet Explorera starają się przełamać dotychczasowe stereotypy.

Screenshot (3)

Wraz z Windows 10 ma zadebiutować napisana od nowa przeglądarka, której robocza nazwa brzmi Spartan. Ma być to nic innego niż IE 12, które przez całkowite przebudowanie chce zerwać ze złym jej postrzeganiem. Niestety, nie jest ona jeszcze obecna w aktualnej kompilacji Windows Technical Preview. W zamian za nią Microsoft przygotował dla nas specjalnie podrasowaną wersję 11, która jest dużym skokiem naprzód względem wersji przeznaczonej dla Windows 8. Oczywiście pozornie jest to starsze wydanie, niż to dostępne na Win8.1 (data wydania to październik ubiegłego roku). Całe szczęście w tym przypadku pozory mylą i to bardzo.

3108_ieatwtp-image1_760x294

Firma z Redmond na swoim oficjalnym blogu wyjaśniła dość dokładnie jakie zmiany poczyniła w wydaniu dla Win10. Przy okazji uruchomiono specjalną stronę, na której można zgłaszać swoje sugestie dotyczące rozwoju. Dzięki niej będziemy szybciej przeglądać zasoby sieci, gdyż zaimplementowano w niej protokuł HTTP/2, który jest w stanie wykorzystywać technologię Server Push oraz kompresowanie nagłówków żądań kierowanych do danego serwera. Poza tym, sporo zmian doczekał się autorski silnik do obsługi języka JavaScript – Chakra. W obecnym wydaniu ma on uruchamiać się znacznie szybciej, a także powinien zdecydowanie żwawiej wykonywać kod dzięki optymalizacją w kompilatorze JIT.

chakra-ie9

Zmiany te szczególnie będą widoczne na każdej nowoczesnej witrynie, gdyż Internet w aktualnym stanie w dużej mierze opiera się na języku JavaScript. Sami możemy zobaczyć ogrom optymalizacji, jakie przeprowadził Microsoft – m.in. za sprawą testu Octane (stworzony przez Google). Wedle niektórych testów obecny Internet Explorer jest nawet o 50% szybszy pod względem szybkości przetwarzania tego języka.

Dobitnie widać, iż mimo niewielu zmian wizualnych nowy Windows doczekał się bardzo wielu optymalizacji, które nie są widoczne dla zwykłego użytkownika. Choć nie zauważamy ich na pierwszy rzut oka, w dużej mierze przekładają się na nasz komfort pracy z nim. Można mieć nadzieję, iż Spartan pod tym względem będzie jeszcze lepszy, gdyż Microsoft obiecał bardzo dużo konkretnych zmian. Oby to nie były puste przechwałki bez pokrycia.