To zaskakujące, ale to Microsoft ma największy wkład w rozwój Open Source poprzez GitHuba

Dużo się ostatnimi czasy mówi o tym, jakoby to oprogramowanie typu Open Source miało być znacznie lepszym wyborem. Za wzór tego, jak to nie powinno wyglądać, od zawsze stawiany Windows, który rozwijany jest według widzimisię Microsoftu. Choć firma jakiś czas temu powołała do życia program Windows Insider, to jednak wielu konsumentów nie może oprzeć się wrażeniu, jakoby ich sugestie w ogóle nie były brane pod uwagę. Okazuje się jednak, że Microsoft może mieć więcej wspólnego z ideą Open Source niż nam się dotychczas wydawało.

capture20160922142828344

Wszystko za sprawą statystyk opublikowanych przez portal GitHub, z których wynika, że to Microsoft jest na pierwszym miejscu pod względem własnego wkładu. Choć w minionych latach mogło to nie być tak oczywiste, to jednak ostatnie decyzje firmy wiele w tym aspekcie zmieniły. Coraz więcej ich własnościowego oprogramowania jest wydawana na zasadach Open Source, jak chociażby Visual Studio Code, Xamarin SDK czy PowerShell.

Dziwi jednak fakt niskiej pozycji Google, który przez wielu uważany jest za wzór jeśli chodzi o działalność w tymże zakresie. W końcu Android udostępniony został na takich zasadach, dzięki czemu konsumenci mogą korzystać z masy zmodyfikowanych ROMów opartych o AOSP. Mimo to, musieli ustąpić miejsca nawet osobom stojącym za portalem Facebook, gdyż znajdują się one zaraz za Microsoftem.