XIM – czyli jak Microsoft podchodzi do tematu dzielenia się fotografiami

Internet wręcz żyje dzięki udostępnianym w nim treściom. Czy to artykuły, zdjęcia, a nawet zwyczajne komentarze – wszystko to sprawia, iż zawiera on ogromne ilości różnorakich danych. Każdy gigant stara się jak może, by dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju poprzez wprowadzenie czegoś innowacyjnego. Tym razem przed szereg wysunęła się firma Microsoft, która zaprezentowała swoją aplikację XIM.

xim

Służy ona do udostępniania własnych zdjęć swoim znajomym. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób możemy pokazać ulubione fotografie z danego folderu, bez możliwości podglądu całości. Wystarczy wybrać interesujące nas obrazy, czy to z rolki aparatu czy dysku sieciowego OneDrive. Kolejny krok to wybranie kontaktów, którym mamy je udostępnić – możemy tego dokonać zarówno poprzez numer telefonu, jak i adres e-mail. Zaproszone osoby dostaną specjalne zaproszenie w postaci łącza. Po kliknięciu w nie zostanie im wyświetlona galeria, którą będą mogli oczywiście przeglądać, ale też i komentować.

Microsoft zadbał o to, by maksymalnie uprościć cały proces. Dlatego tylko od gospodarza wymagana jest instalacja aplikacji – co chyba oczywiste. Na osoby przeglądające nie nałożono takiego wymogu. Poza tym, firma zapewnia iż sesja po jakimś czasie zwyczajnie wygasa, a zdjęcia nie są dożywotnio przechowywane w chmurze. Teoretycznie zapewnić ma to poczucie bezpieczeństwa, iż żadne zdjęcia nie trafią w niepowołane ręce. Jak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże.

Jest też i pewien z nią problem. Obecnie XIM dostępny jest wyłącznie dla użytkowników przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Oczywiście Microsoft zapewnia, że w niedalekim czasie rozszerzy swoje wsparcie na inne kraje. Poza tym, na plus można zaliczyć dostępność aplikacji na wszystkie 3 główne platformy – Android, Windows Phone oraz iOS.