Windows 10 – hit czy kit? czyli podsumowanie najnowszego dziecka Microsoftu po roku od premiery

29 lipca 2016 roku mija rok od premiery Windowsa 10 – najnowszego dziecka giganta z Redmond, który jest pierwszym systemem tworzonym w oparciu o opinie użytkowników będących testerami w ramach programu Windows Insider. Do tego dnia można otrzymać darmową licencję na Windows 10 aktualizując swój starszy system [7 / 8.1] do tej wersji. Sam system daje wiele nowych możliwości, łącząc jednocześnie skróty i elementy znane z Windows 7 i 8.1. Dodaje on m.in. obsługę wirtualnych pulpitów, głosową asystentkę Cortanę (nie w każdym regionie), nową przeglądarkę Microsoft Edge oraz zmieniony sposób pokazywania wszelakich systemowych oraz pochodzących z aplikacji powiadomień.windows-10tapeta

Dodatkowo kilka dni po zakończeniu tej „rocznej promocji”, a dokładniej 2 sierpnia, nastąpi premiera „Rocznicowej Aktualizacji” dla najnowszego systemu firmy Microsoft. Windows 10 Anniversary Update wprowadzi chociażby rozszerzenia dla MS Edge, zmienione centrum akcji oraz Bash (może się przydać w szczególności programistom). Sam używam Windowsa 10 od zeszłego roku i z całą pewnością mogę go polecić wszystkim, nawet mniej zaawansowanym użytkownikom systemów z rodziny Microsoft Windows.

Poprosiłem kilku użytkowników naszego forum o to aby przedstawili swoje opinie na temat tego systemu. Mam nadzieję, że to po części zachęci was do zainteresowania się nowym Windowsem.

O to ich opinie na temat Windows 10:

„W zasadzie to nie wiem co można by dodać, Microsoft w jakimś stopniu zrealizował swój plan, teraz czeka nas letnia aktualizacja bez dużych wizualnych zmian, lecz wprowadzająca OneCore co bardzo uprości wprowadzanie aplikacji do ekosystemu tej firmy. Sam zajmuję się programowaniem i w tej postaci w jakiej jest teraz, jest to bardzo wygodne, Microsoft bardzo upraszcza proces wprowadzania aplikacji na wiele typów urządzeń, choć przystosowując istniejącą aplikację do 10 jest wiele drobnych zmian co skutecznie spowalnia cały proces. Ja osobiście używam 10’tki praktycznie od samego początku na wszystkich moich urządzeniach i nigdy nie było z niczym problemów, ale jako posiadacz tabletu bez czujnika światła nadal ubolewam za tym, że usunęli suwak regulujący jasność ekranu z obszaru powiadomień, a aktualne ustawienia systemowe to jest coś co świetnie sprawdza się na urządzeniach dotykowych, dla PC nadal to nie jest to co według mnie powinno być.”

~ GoOx

W moim odczuciu Windows 10 Anniversary Update jest tym, czym ten system powinien być od początku – dopracowany i schludny. Początkowo trapiły go różnorakie problemy i co rusz znaleźć mogliśmy użytkowników, u których był on całkowicie niezdatny do użytku. Co ciekawe, w znacznej części przypadków było to spowodowane konfliktami ze sterownikami, gdyż te bardzo często w ogóle z Win10 nie chciały współpracować. Żeby nie być gołosłownym, te same sterowniki (moduł bluetooth w laptopie) nie działały na gałęzi Threshold 1 oraz 2, natomiast na Redstone 1 wszystko było takie jak być powinno.

Na to wszystko nakładała się pewna niekonsekwencja Microsoftu jeśli chodzi o interfejs użytkownika, gdyż ten w wielu miejscach nie pasował do siebie. Wraz z upływem czasu firma stopniowo to eliminowała, jednak w dalszym ciągu Windows 10 posiada masę naleciałości pochodzących z poprzednich jego odsłon – chociażby niechlubny Panel Sterowania. Prawdopodobnie jeszcze przez bardzo długi czas Microsoft nie dogodzi największym estetom, aczkolwiek zdaje się do tego dążyć.

Patrząc przez pryzmat powyższego jak więc oceniam Windows 10 po roku po premierze? Bardzo dobrze. W zeszłym roku nie dostrzegałem niektórych jego niedoróbek, ponieważ nie zdawałem sobie sprawy z tego, że wiele rzeczy może być zrobionych lepiej. Teraz już to wiem, więc śmiało mogę powiedzieć, że Microsoft poczynił ogromny krok w rozwoju tegoż systemu. Oczywiście w dalszym ciągu jest jeszcze masa elementów do poprawy, aczkolwiek jeśli firma nagle nie zmieni kursu to można śmiało stwierdzić, iż wszystko podąża w dobrym kierunku.”

~ Antyhaker

Cóż, mam jedno zdanie… jak dla mnie najlepszy system operacyjny od czasów Windows 95! tak, tak… dobrze widzisz. Idealnie dopasowany do nowego hardware (dyski ssd, ekrany dotykowe, mobilna praca i rozrywka). Praca, zabawa czy też nauka to istna przygoda za każdym razem gdy siadam do komputera, tabletu. Widać że M$ wie dokładnie co robi i robi to dobrze. Niektóre rzeczy dość powoli ale sukcesywnie… chociażby Cortana. Tak wiem że nie ma jej dostępnej dla naszej lokalizacji ale jednak na świecie ogólnie przyjętym językiem służbowym jest język angielski. Zmiana języka i regionu w W10 to dosłownie parę kliknięć zresztą każdy to wie…

Ja patrzę na to nowe dziecko Microsoft w dwojaki sposób, jak użytkownik i jako serwisant IT. W tej pierwszej kwestii już napisałem co myślę a jeśli chodzi o stronę techniczną to boję się że jak tak dalej będzie to mogę zostać bezrobotny (żart). Wiadomo że są różni użytkownicy i trafiają się tacy co to nawet diament są wstanie zarysować tak samo jest w przypadku Windows. Dla zwykłego zjadacza chleba nowy „panel sterowania” jest aż nadto. A dla nas stary (chociaż wiem że mają go zabrać :/ ) dobrze znany sprawuje się tak jak na innych wersjach.”

~ Marynarz

 

Jeśli mimo to masz wątpliwości dotyczące nowego systemu to zapraszam do zadawania pytań w komentarzu pod tym wpisem oraz do zajrzenia do linków, które mogą częściowo odpowiedzieć na Wasze pytania.

Link do działu Windows 10 na forum

Link do Windows 10 FAQ – autorstwa Andrzej K.

Link do Windows 10 – instalować czy nie | felietonu napisanego w niedługim czasie po premierze Windowsa 10