Windows 9 zbliża się do swojego mobilnego odpowiednika – aplikacje Czujnik Pamięci oraz Czujnik Sieci Wi-Fi odkryte w buildzie 9834

O unifikacji wstępującej w szeregi Microsoftu pisze się już od jakiegoś czasu. Szczególnie w kontekście Windows 9, którego wersja Technology Preview ma być zaprezentowana już 30 września. Ostatnimi czasy jesteśmy wręcz zalewani kolejnymi informacjami na jego temat. Wiemy już, że zawierać on będzie menu start znane użytkowników Windows 7, jednak wzbogacone o aktywne kafelki. Poza tym, przegapienie powiadomienia nie będzie nam już straszne, gdyż dodano centrum powiadomień znane tak dobrze na mobilnych platformach. Aplikacje dla ModernUI, które były piętą Achillesową Windows 8 uruchamiane będą w oknach, a nie na całym ekranie – znacznie poprawi to komfort ich użytkowania.

gsmarena_001

To już wiemy w zasadzie od dłuższego czasu, gdyż sam Microsoft ukazał nam to na zdjęciu pokazanym podczas kwietniowej konferencji BUILD. Co więcej zawierać będzie nowa odsłona systemu? Skoro ma być on coraz bardziej przybliżany do swojego mobilnego odpowiednika, to logicznym jest użycie tych samych aplikacji. Dlatego też uświadczymy w nim prawdopodobnie Czujnik Sieci Wi-Fi oraz Czujnik Pamięci znany z Windows Phone. Jeśli będą one działać dokładnie tak samo jak ich mniejsze odpowiedniki, to szykują nam się całkiem funkcjonalne programy.

Pierwszy z nich umożliwia automatyczne łączenie z otwartymi sieciami wi-fi znajdujących się dookoła nas. Możemy ustalić, jakie informacje ma za nas podać i w momencie gdy dana sieć będzie ich wymagać, po prostu uzupełni je za nas. Poza tym, uzyskamy możliwość dzielenia się naszą siecią z przyjaciółmi, bez podawania im prywatnego hasła – poprzez kontakty Skype, Outlook oraz Facebook.

windows-phone-8-1-wifi-sense

Czujnik Pamięci jak nazwa wskazuje odpowiedzialny jest za przedstawianie wolnego oraz zajętego miejsca na naszym smartphone. Poza tym, z jego poziomu możemy usuwać aplikacje, a nawet przenosić je na kartę pamięci i odwrotnie. Jest on szczególnie użyteczny w momencie, gdy producent naszego urządzenia nie był zbyt szczodry jeśli chodzi o naszą przestrzeń na dane, lecz oddał nam do użytku slot na karty microSD.

storage-sense-apps

Jeśli obie funkcje faktycznie pojawią się w nowym Windows, to byłoby znakomicie z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze nie można im odmówić użyteczności, a po drugie sugerowałoby to przenoszenie kolejnych przydatnych aplikacji z Windows Phone – choćby Czujnik Danych kontrolujący zużyty transfer.

data-sense