Windows 9 to nie tylko powrót do korzeni – zmiany w eksploratorze plików

Prezentacja Windows 9 w wersji Technology Preview coraz bliżej, a to sprawia że przecieki na jego temat są coraz częstsze i obfitsze. Poznaliśmy już nowe aplikacje, które wcześniej znane były z Windows Phone – Czujnik Sieci Wi-Fi i Czujnik Pamięci. Wiemy, że nowa odsłona systemu z rodziny Windows wreszcie umożliwi natywną obsługę wirtualnych pulpitów, którą jądro systemu od dawien dawna obsługiwało. Integracja z Cortaną i centrum powiadomień znanym z jego mobilnego odpowiednika powinna zyskać rzeszę fanów. Microsoft zapewne skrywa jeszcze wiele większych zmian, o który dowiemy się dopiero po oficjalnej prezentacji systemu.

gsmarena_001

Duża część zdobytych przez niezależne portale informacji dotyczyła również wizualnej strony systemu. Tak więc wraz z nową aktualizacją otrzymamy „stare/nowe” menu start, które będzie potrafiło dostosować swój kolor do aktualnie używanej tapety. Poza tym, niektóre ikonki zostaną dosłownie i w przenośni zmodernizowane, tak by lepiej współgrały z systemem – jest to dobry ruch, gdyż wiele z nich pamięta jeszcze czasy Windows Vista (2006 rok). Ponad to, wedle najnowszych przecieków znów doczekamy się lekkiej przemiany eksploratora plików. Wielu zapewne pamięta, iż wraz z premierą Windows 8 został przemianowany znany wszystkim „Mój Komputer” na „Ten Komputer”. W aktualizacji Threshold znów doczekamy się zmiany tego elementu i będzie ona tym razem brzmieć po prostu „HOME” („DOM”?). Poza tym, po uruchomieniu naszego domu ukaże nam się nie tylko standardowy widok (ulubione, foldery, dyski), a również ostatnio otwierane pliki pakietu Office. Rozwiązanie to używane jest w samej aplikacji Office, jednakże teraz będzie niezależne od niej. Dzięki temu osoby korzystające wyłącznie z przeglądarkowej wersji również z tego skorzystają.

eksplorator_plikow_win9

Windows 9 prawdopodobnie będzie pozbawiony pasków zaklęć – dla jednych jest to dobre posunięcie, dla innych krok wstecz. Oczywistym jest, że nie mogą one od tak zniknąć i coś musi przejąć ich funkcje. Wiele wskazuje na to, że opcje udostępniania zostaną zintegrowane z eksploratorem plików i widnieć będą w zakładce … udostępnianie. Nie jest jasnym jak ona będzie działać, jednak wszystko wskazuje na to że będzie ona wykorzystywać aplikacje Modern jak do tej pory.windows_9_share