Windows 10 dla procesorów ARM wreszcie stał się faktem

Już od dłuższego czasu spekulowano na temat przystosowania Windows 10 do pracy z procesorami ARM. Ten stan braku konkretnych informacji dopiero niedawno uległ zmianie, a dokładniej na zeszłotygodniowej konferencji WinHEC, która odbyła się w Chinach. Oficjalnie potwierdzono wtedy, że kolejnym krokiem w rozwoju przenośnych urządzeń jest uruchomienie na nich pełnego, desktopowego Windows 10.

Warto zaznaczyć, iż dużą w tym rolę odegrało partnerstwo z firmą Qualcomm. To właśnie ich najnowszy procesor, czyli Snapdragon 835, otwiera minimalne wymagania sprzętowe. Nowe możliwości niosą za sobą szereg korzyści, takich jak budowanie lekkich i smukłych, a przy tym wydajnych tabletów. Ich najważniejszą zaletą ma być uruchamianie nie tylko uniwersalnych aplikacji, ale i tych przeznaczonych dla środowiska x86.

Poinformowano nas również o tym, że tego typu urządzenia wspierać będą zarówno klasyczne karty SIM, jak i eSIM. Już w przyszłym roku Microsoft zaprezentować ma sprzęt wykorzystujący nowe możliwości. Zaoferuje nam obsługę dotykiem jak i rysikiem, przy czym nie zabraknie mechanizmu Windows Hello. Warto wspomnieć również o tym, że Windows 10 dla procesorów ARM nie zostanie skierowany wyłącznie do biznesu, gdyż i zwyczajni konsumenci będą w stanie go nabyć.

Co dodatkowo ciekawe, ani razu nie wspomniano o smartphonach, co jednoznacznie wskazuje na to, że nowość ta nie jest rozwijana z myślą o nich. Prawdopodobnie nie uświadczymy więc tego typu konstrukcji opartych o klasycznego Windows 10, choć ciężko z całą pewnością stwierdzić, czy nikt się na takowy krok nie zdecyduje.

Kto wie, czy Microsoft umyślnie nie zdradził swoich planów względem smartphonów. Być może to właśnie ta technologia stać będzie za mitycznym Surface Phone.