Windows 10 on ARM zapewnić ma oszałamiający czas pracy na baterii

Temat Windows 10 on ARM rozpala wyobraźnię wielu fanów produktów Microsoftu. W końcu, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, jest on pełnym systemem pracującym na typowo mobilnym procesorze. Nie ma tutaj mowy o ograniczaniu się wyłącznie do UWP i Microsoft Store – zachowana zostanie obsługa środowiska win32. Jednak nie ta cecha ma być jego największą zaletą.

Windows 10

Firma obrała sobie za cel optymalizację systemu w taki sposób, by jego zarządzanie energią było możliwie najbliższe ideału. Prawdopodobnie udało jej się to osiągnąć, o czym świadczy zabawna sytuacja, która wyszła na jaw podczas niedawnego wywiadu przeprowadzonego przez portal ZDNet. Jeśli wierzyć na słowo, pierwsi testerzy Windows 10 on ARM mieli zgłaszać nieprawidłowe działanie wskaźnika stanu naładowania baterii. Miał on wręcz niemożliwie rzadko zmieniać swoją wartość. Okazało się jednak, że odpowiadała za to ogromna oszczędność w konsumpcji energii. Oczywiście nie wiadomo, jak wykorzystywany był omawiany system ani tym bardziej na jakiej konfiguracji pracował.

Należy przy tym pamiętać, że na chwilę obecną są to wyłącznie zwykłe deklaracje. Rzeczywistość może być (jak to często bywa) zgoła inna, więc do momentu pojawienia się pierwszych recenzji warto zachować umiarkowany entuzjazm.