Windows 10 Mobile wciąż na szarym końcu w kwestii popularności

Znów nadszedł ten nieunikniony moment, w którym udostępnione zostają statystyki dotyczące popularności poszczególnych systemów operacyjnych. Tym razem dane zostały sprezentowane nam przez Kantar i dotyczą one trzymiesięcznego okresu zakończonego w listopadzie zeszłego roku. Niestety, spadkowa tendencja dotycząca mobilnego Windows 10 w dalszym ciągu została utrzymana.

Przedstawiona tabela jest o tyle ciekawa, iż zawiera również porównanie z analogicznym okresem 2015 roku. Jedynym regionem ze wzrostem jest Japonia, podczas gdy reszta świata obrała odwrotny kierunek. Patrząc na samo EU5 zauważyć można 4,1 pp. spadku względem roku wcześniejszego, z 6,9% na 2,8%.

Na tę sytuację zapewne duży wpływ ma zastój na rynku smartphonów opartych o Windows 10 Mobile. Flagowych modeli jest jak na lekarstwo i nawet sam Microsoft nie kwapi się by coś z tym zrobić. Zresztą, nawet tych słabszych modeli nie ma zbyt wielu, nie mówiąc już tym, że te obecnie dostępne niczym się nie wyróżniają. Choć firma cały czas podkreśla, że nie porzuci rozwoju tego systemu, to mimo wszystko w ogóle nie widać ich zaangażowania.