Windows 10 Mobile niebawem zyska wsparcie dla Bluetooth GATT

Przy okazji premiery Windows 10 Mobile dużo mówiło się o zaimplementowaniu w nim obsługi Bluetooth GATT. Jest to profil opracowany z myślą o Bluetooth LE, który skierowany jest w stronę wszelkiej maści inteligentnych akcesoriów. Niestety, wbrew przeciekom nie otrzymaliśmy do niego dostępu, a i żadna z następujących po sobie aktualizacji nie wprowadziła go. Był to dość dziwny ruch ze strony Microsoftu, gdyż jego brak odbija się na funkcjonalności wspomnianych wcześniej gadżetów.

The Bluetooth team is hard at work adding GATT Server APIs to Windows and we expect GATT Server should be in the Windows Insider Preview builds and SDK later this year. When APIs get added in to the OS and SDK, any developer can start updating their app. Once the next release of Windows is available, any app that want to use these new features will be able submit an update to the Store.

Wiele wskazuje jednak na to, że wraz z Redstone 2 sytuacja ta wreszcie ulegnie poprawie. Nie wiadomo kiedy mielibyśmy otrzymać jego wstępną implementację, jednakże faktem jest, że Insiderzy jeszcze w tym roku wypróbują nowe rozwiązanie. Dzięki temu ich smartwatche będą  wyświetlać im również powiadomienia pochodzące z ich smartphonów, co do tej pory nie było możliwe. Oczywiście będzie to wymagało również zaangażowania deweloperów, którzy będą musieli dodać odpowiednie wsparcie w swoich aplikacjach.