Windows 10 – instalować czy nie? | felieton

Jak wiecie w dniu 29 lipca odbyła się premiera najnowszego systemu firmy Microsoft czyli Windowsa 10. W tym artykule chciałbym wam trochę opowiedzieć o Windows 10 i przedstawić wam kilka argumentów mówiące za dokonaniem upgrade’u. No to zaczynamy.

Oto kilka najciekawszych funkcji Windows 10:

1. Menu start

windows10continuum

 

Osobiście jak dla mnie wygląd jest bardzo nowoczesny. Jest to moim zdaniem połączenie tego co najlepsze w menu start z Windows 7 oraz to co najlepsze w „kafelkach” z Windows 8.1. Samo menu start oprócz możliwości ustawienia sobie kafelków pokazuje też najczęściej używane aplikacje, nowo zainstalowane programy oraz dostarcza nam opcję pokazania całego oprogramowania zainstalowanego na naszym komputerze. Takie rozwiązanie jest według mnie bardzo pomocne i wygodne. Jeśli jednak ktoś nie lubi kolorowych kafelków to spokojnie można je w Windows 10 odpiąć bez żadnego problemu klikając na kafelek prawym przyciskiem myszy.

2. Wirtualne pulpity

wirtualne pulpity

 

Wirtualne pulpity to jedna z nowości najnowszego dziecka Microsoftu. Podobne rozwiązanie posiadają między innymi systemy z rodziny Linux. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach można było korzystać z wirtualnych pulpitów jednak wiązało się to z instalacją oprogramowania firm trzecich. Powiem tak wydaje mi się iż jest to spore udogodnienie szczególnie jeśli korzystamy z jednego komputera do pracy i rozrywki.

3. Tryb tabletu

tryb tabletu

 

Tryb tabletu to kolejna nowość Windowsa 10. Tryb ten możemy uruchomić w centrum powiadomień albo jeśli posiadamy komputer hybrydowy z odpinanym ekranem po odpięciu ekranu system automatycznie uruchomi tryb tabletu. Moim zdaniem dla użytkowników zwykłych laptopów oraz komputerów stacjonarnych funkcja ta może być po prostu nieprzydatna. Dla komputerów z odpinanym ekranem już ta funkcja może być bardziej pomocna.

4. Wyszukiwarka systemowa i Cortana (niedostępna w Polsce)

wyszukiwarka systemowa + cortana

 

Wyszukiwarka jak wyszukiwarka. Wyszukuje informację na temat wpisany przez użytkownika. Cortana natomiast jest to nowość w systemie Windows na komputery. Pierwszy raz Cortana była dostępna w Windows phone. Sama Cortana to asystent głosowy stworzony przez giganta z Redmond, który ma być konkurentem dla Siri (firmy Apple) i Google Now (firmy Google). Niestety na razie nie możemy skorzystać z potencjału Cortany, ponieważ ona nie jest obecnie dostępna w polskiej wersji językowej.

5. Windows Hello

windows hello obrazek

 

Windows Hello to już ostatnia nowość, którą chcę wam przedstawić. System zabezpieczeń o nazwie „Windows Hello” polega na np. skanowaniu oka, stosowaniu czytnika oka lub zastosowanie innych zabezpieczeń biometrycznych w celu odblokowania sprzętu. Jak na razie nie wykorzystamy Windows Hello ze względu na to iż sprzęt z technologiami wymaganymi do działania Windows Hello dopiero wchodzi na rynek. Sama funkcja zapowiada się bardzo ciekawie.

 

To wszystko z najciekawszych funkcji Windows 10. Jeśli te funkcje was nie przekonały to mówię wam, że warto zainstalować ten system. Jest on szybki, elegancki, a zarazem łatwy w obsłudze. W szczególności dla użytkowników z systemem Windows XP i Windows Vista zalecamy zaktualizowanie do najnowszej wersji systemu Windows czyli Windows 10. W przypadku Windowsa 7, a dokładniej jego użytkowników czeka bardziej trudna decyzja. Jednak przypominamy, że aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa będą dostarczane tylko do 2020 roku. Dlatego użytkownicy Windows 7 zainteresujcie się aktualizacją do najnowszego Windowsa, bo upgrade jest nieunikniony, a macie szansę na wykonanie go bez ponoszenia żadnych kosztów. Natomiast użytkownicy systemu Windows 8 i 8.1 także powinni zainteresować się ” dziesiątką”

Jeśli chcesz poczytać jeszcze o Windowsie 10 podajemy linki do artykułów na portalu oraz działów na forum:

Artykuły o Windows 10

Dział o Windowsie 10 na forum.cetrumwindows.pl

Zbiór najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat Windows 10