Windows 10 Home, Pro i wiele innych, czyli przyszłe wersje nowego systemu Microsoftu
 ▪   ▪  Windows 10

Na oficjalnym blogu Microsoftu pojawił się wpis opisujący przyszłe wersje najnowszego systemu Windows 10. System ten ma się pojawić w 190 krajach i obsługiwać 111 języków. Jak napisano, twórcy systemu mają nadzieję, że Windows 10 nie będzie działać tylko na komputerach, laptopach, tabletach, smartfonach, konsolach Xbox One, goglach HoloLens czy też na interaktywnej tablicy Surface Hub, ale także w windach, bankomatach, urządzeniach typu wearable, a także urządzenia do monitorowania pracy serca.  Uniwersalne aplikacje natomiast mają ułatwić życie codzienne użytkownika, aby swoje ulubione aplikacje miał na wszystkich swoich urządzeniach.

Podobnie jak w poprzednich wersjach system będzie oferowany w wielu wersjach zależnych od potrzeb i wymagań użytkownika domowego czy też firmy. Poniżej zostaną przedstawione wersje systemu Windows 10:

  •  Windows 10 Home jest stworzony głównie dla użytkowników komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i urządzeń 2w1, którzy nacodzień nie będą dużo wymagać. Dzięki niemu praca stanie się wydajniejsza, a zabawa jeszcze lepsza, dzięki innowacyjnym funkcjom jak: Cortana, asystent głosowy, przeglądarka Microsoft Edge, a także tryb Continuum i tryb tabletowy, który umożliwi łatwiejszą obsługę na urządzeniach dotykowych. Windows Hello, czyli zupełnie nowy sposób logowania się rozpozna twarz, odcisk palca, a także tęczówkę. Dostępne także będą uniwersalne aplikacje, jak: Poczta, Kalendarz, Zdjęcia, Muzyka, Wideo, Mapy, a także nowy rozbudowany Hub Xbox.
  • Windows 10 Pro będzie działać na tabletach, urządzeniach 2w1, laptopach i kompuerach. Będzie posiadać wszystkie funkcje dostępne w wersji Home, ale i nie tylko. Będzie posiadać wiele udogodnień, które docenione będą szczególnie w małych firmach. Windows 10 Pro pomoże skutecznie i efektywnie zarządzać urządzeniami w firmie, a także ochroni poufne dane i obliczy scenariusze produktywności. Nowością ma być „Windows Update for Biusness” która zmniejszy koszty zarządzania aktualizacjami, umożliwi szybką aktualizację zabezpieczeń, a także da bezpośredni dostęp do najnowszych innowacji od Microsoftu,
  • Windows 10 Enterprise jest głównie oparty na wersji Pro, jednakże ma dodanych kilka zaawansowanych opcji, które mają spełnić wymagania głównie średnich i dużych firm. MA zapewnić ochronę przed coraz nowocześniejszymi zagrożeniami zewnętrznymi skierowanymi głównie w urządzenia, tożsamość i poufne dane.
  • Windows 10 Education będzie wersją Home lub Pro przeznaczoną dla komputerów szkolnych.

Teraz rozwieję wątpliwości wielu w sprawie nazwy mobilnej wersji Windows 10. Otóż na telefony trafi Windows 10 Mobile. Nowością ma być Windows 10 Mobile Enterprise, który dedykowany jest dla firm, który będzie posiadał część nowości z wersji Enterprise na komputery.

Windows 10 Enterprise i Mobile Enterprise trafią także na urządzenia z branży bankomatów, mobilnych terminali, robotyki przemysłowej i punktów sprzedaży. Powstanie także Windows 10 IoT Core, który znajdzie się na małych urządzeniach niskobudżetowych jak bramy.

Microsoft przedstawił bardzo ciekawą gamę wersji swojego systemu. Ceny tych wszystkich wersji na razie nie zostały opublikowane, lecz jest to tylko kwestia czasu. Po premierze końcowej wersji Windows 10 obowiązkiem Microsoftu będzie dobre zareklamowanie swojego systemu i ustalenie dobrej ceny zakupu korzystnej zarówno dla konsumenta jak i samego giganta z Redmond – trzeciej największej firmy świata w branży technologicznej.

Źródło: Blog Microsoft