Skype for Business zastąpi dotychczas stosowany Lync

Oczywistym jest jednak, że nie będzie to typowa konsumencka wersja, a specjalnie przygotowane wydanie biznesowe nastawione na pracę grupową. Nazwany zostanie Skype for Business i w pierwszym kwartale przyszłego roku zastąpi wysłużone już (przynajmniej według Microsoftu) oprogramowanie Lync. Nowa odsłona ma być znacznie bardziej elastyczna niż jej poprzednik, a ponadto wciąż zawarte w niej zostaną wszystkie zaawansowane funkcje, takie jak udostępnianie plików. Poza tym zmiana ta zapewni pełną kompatybilność ze standardowym wydaniem, dzięki czemu możliwym stanie się komunikacja z dowolnym użytkownikiem Skype na całym świecie. Dodatkowo Microsoft zapewnił, iż aktualizacja nie będzie stanowić żadnego wyzwania – Lync Server 2013 bez problemu zaktualizujemy do Skype for Business Server. Jeśli zaś dana firma korzysta z Office 365, to wszelkie uaktualnienia zostaną wykonane automatycznie. 

Firma z Redmond od jakiegoś czasu stara się zbliżyć do siebie wszystkie swoje usługi. Krok ten jest przeprowadzany przy okazji wewnętrznych restrukturyzacji, które zostały wymuszone przejęciem działu mobilnego Nokii. Zmiany nazw, specjalizacja poszczególnych usług i usuwanie tych zbędnych – wszystko to ma na celu wydajniejszą pracę firmy. Tym razem padło na korporacyjny komunikator Lync, które wedle planów giganta ma być zastąpiony przez Skype.

Oczywistym jest jednak, że nie będzie to typowa konsumencka wersja, a specjalnie przygotowane wydanie biznesowe nastawione na pracę grupową. Nazwany zostanie Skype for Business i w pierwszym kwartale przyszłego roku zastąpi wysłużone już (przynajmniej według Microsoftu) oprogramowanie Lync. Nowa odsłona ma być znacznie bardziej elastyczna niż jej poprzednik, a ponadto wciąż zawarte w niej zostaną wszystkie zaawansowane funkcje, takie jak udostępnianie plików. Poza tym zmiana ta zapewni pełną kompatybilność ze standardowym wydaniem, dzięki czemu możliwym stanie się komunikacja z dowolnym użytkownikiem Skype na całym świecie. Dodatkowo Microsoft zapewnił, iż aktualizacja nie będzie stanowić żadnego wyzwania – Lync Server 2013 bez problemu zaktualizujemy do Skype for Business Server. Jeśli zaś dana firma korzysta z Office 365, to wszelkie uaktualnienia zostaną wykonane automatycznie.  sfb3Niewątpliwą zaletą dla użytkowników jest takie stopniowe ujednolicanie usług. Prostota tworzenia i łatwość dzielenia się wynikami pracy jest w tym przypadku niezaprzeczalną zaletą, którą potęgują takie zmiany. Oczywiście wciąż muszą występować pewne podziały, gdyż mieszanie sfery typowo konsumenckiej i biznesowej nikomu nie wyjdzie na dobre – choć do pewnego momentu mogą one być zacierane.