Wraz z Redstone 3 zadebiutować ma niejaki Project Neon

Interfejs zaprezentowany wraz z Windows 8 znany jest z tego, że jest dość surowy. Nie znajdziemy w nim zbyt wielu jaskrawych kolorów, miłych dla oka animacji, przykuwających wzrok przejść itp. Wraz z premierą Windows 10 oddano nam jego udoskonaloną wersję, czyli Microsoft Design Language 2. W pewnych miejscach zdecydowano się odejść od charakterystycznych „kanciastych” elementów na rzecz bardziej zaokrąglonych. Tu i ówdzie dodano również mniej lub bardziej przyjemne dla oka animacje, dzięki czemu całość wydawała się być znacznie żywsza.

mdl2-windows-10-compare

Każdy widzi jak to wygląda obecnie, jednakże jeśli wierzyć słowom redaktorów WindowsCentral, wraz z Redstone 3 nadejdą w tym aspekcie spore zmiany. Nowy styl interfejsu graficznego ma być rozwijany od około roku pod kodową nazwą Project Neon. Co prawda nie zyskaliśmy żadnych konkretów, lecz w zamian podzielono się z nami kilkoma ogólnikami. Dowiedzieliśmy się na przykład, że wraz z nim zadebiutuje cała masa płynnych przejść oraz animacji, dzięki czemu interfejs będzie sprawiał wrażenie bardziej płynnego. Założenia tego projektu mocno przypominają to, co Apple praktykuje już od wielu lat – maskując w ten sposób pewne niedociągnięcia.

Co jednak ciekawe, następca MDL2 nie będzie w żaden sposób rewolucyjny, dzięki czemu zachowana ma być zgodność z obecnie stosowanymi rozwiązaniami. Będzie jedynie ewolucją aktualnie wykorzystywanych mechanizmów, co z pewnością zaoszczędzi deweloperom masy dodatkowej pracy. Jedyne co będzie wymagało ich zaangażowania, to ewentualna implementacja nowości, które zostaną wprowadzone wraz z następcą obecnego stylu.