Wiele wskazuje na to, że mobilny Redstone 3 przyniesie emulator środowiska x86

Do trudnej sytuacji Windows 10 Mobile na rynku smartphonów raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Od dłuższego czasu system ten nie radzi sobie zbyt dobrze i jakby tego było mało, w podsumowaniach coraz częściej jest wrzucany do kategorii „inne”. Nie stanowi to zbyt dobrego sygnału dla konsumentów, a i sam Microsoft raczej nie ma powodów do radości. Na całe szczęście dla tych pierwszych nic nie wskazuje na to, by firma miała w najbliższej przyszłości porzucić tenże system. Mało tego, ma on być wciąż prężnie rozwijany, czego apogeum ujrzeć mamy wraz z nadejściem Redstone 3.

O czym dokładnie mowa? Otóż niedawno w sieci pojawiły się informacje o tajemniczym projekcie Cobalt. Jego główne założenia są bardzo podobne do usługi HP Workspace obecnej w HP Elite x3. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przyniesie on możliwość uruchamiania aplikacji x86, czyli tych klasycznych, desktopowych. Jego przewaga nad w/w rozwiązaniem od HP polega na tym, że będzie to wbudowany w Windows 10 Mobile emulator, a nie zewnętrzna usługa oparta o chmurę. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z nowej funkcji, a nie wyłącznie użytkownicy smartphonów od HP.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to trudne do osiągnięcia zarówno od strony programowej, jak i sprzętowej. Narzut na procesor w przypadku emulacji jest dość duży, co mogłoby się przełożyć na mało satysfakcjonującą wydajność oraz duże zapotrzebowanie na energię. Raczej nie trzeba nikomu mówić jak mogłoby się to skończyć dla mniej wydajnych urządzeń.