Najnowsze kompilacje z gałęzi Redstone 2 wprowadzają możliwość usuwania niektórych systemowych aplikacji

Systemowe aplikacje od zawsze były zmorą wszystkich tych, którzy preferowali wykorzystywać oprogramowanie zewnętrznych deweloperów. Mimo tego, że w ogóle z nich nie korzystali, to koniec końców i tak nie mogli ich odinstalować. O ile na typowym desktopie nie stanowi to żadnego problemu, o tyle na ubogich w pamięć smartphonach czy tabletach potrafi to mocno zirytować. Co prawda niektóre systemy umożliwiają wyłączenie preinstalowanych aplikacji, jednakże w dalszym ciągu zajmują wolną przestrzeń naszego urządzenia.

O krok dalej postanowił pójść Microsoft, który w najnowszych wydaniach z gałęzi Redstone 2 umożliwił usuwanie systemowego oprogramowania. Co prawda opcja ta nie jest dostępna dla każdej aplikacji, aczkolwiek niewykluczone, że z czasem ich lista się powiększy. W chwili obecnej wyrzucić możemy Telefon, Pocztę, Kalendarz, Xbox, Mapy czy Phone Companion.

Tajemnicą pozostaje fakt, czym firma kierowała się podczas wybierania tych konkretnych pozycji i dlaczego reszta wciąż nie daje się odinstalować. Być może jest to jedynie nieśmiałe badanie gruntu, a dopiero informacje zwrotne od Insiderów nadadzą całości jej ostateczny kształt.