Najnowszy raport NetMarketShare wskazuje 25% rynkowy udział Windows 10

Dynamika wzrostu udziałów rynkowych Windowsa 10 jest zdecydowanie mniejsza, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, choć prawdopodobnie najważniejszym jest zakończenie darmowego uaktualnienia ze starszych systemów. Niemniej, systematycznie pnie się on w górę, co obserwować możemy dzięki cyklicznym raportom. Tym razem swoje dane, za poprzedni miesiąc, przedstawił nam NetMarketShare.

Wedle nich Windows 10 posiada obecnie już ¼ całego rynku desktopów, co daje mu drugie miejsce pod względem popularności. Względem ostatniego miesiąca zeszłego roku nastąpił niewielki wzrost z 24,36% na 25,3%. Do poziomu jaki obecnie zajmuje Windows 7 wciąż jeszcze sporo brakuje i raczej nieprędko się to zmieni. Choć raz po raz jego udziały topnieją, to mimo wszystko wciąż znajduje się na prawie połowie (47,2%) obecnych na rynku komputerów.

Warto w tym momencie przytoczyć dane sprzed roku, gdyż dadzą nam ogólne spojrzenie na całą sytuację. Windows 10 stanowił wtedy jedynie 11% rynku, natomiast Windows 7 niewiele więcej niż obecnie, czyli 52%. W przypadku tego pierwszego systemu różnica jest więc znaczna, jednak ciężko jest mówić o jakimś ogromnym sukcesie.

Warto mieć cały czas na uwadze fakt, iż są to dane pochodzące jedynie z jednego źródła. Zbierane są one poprzez narzędzia analizujące ruch sieciowy na stronach, które wykorzystują usługi należące do NetMarketShare. Rzeczywisty udział może być więc ciut inny niż przytoczone wyżej liczby, aczkolwiek nie powinno być w tym aspekcie zbyt dużych odchyłów.