Nowa aplikacja Kontakty w Windows Phone 10 – czyli o czym warto wiedzieć.

Jedną z nowości niedawno zaprezentowaną w Windows Phone 10 o numerze komplikacji 10051 jest nowa aplikacja Kontakty. Wyglądem nawiązuje do aplikacji Kontakty na Windows 10 dla PC. Pozwoli na synchronizację kontaktów z kont jak: Exchange, Outlook.com, Gmail, Facebook, Twitter. Nowy Hub jest na razie w wersji alfa, więc będzie na bieżąco udoskonalany.
Kontakty, Co nowego i grupy – działanie i funkcje
Nowy hub kontaktów składa się z trzech podstawowych zakładek: Kontakty, co nowego i grupy. Pomimo, iż to jest wersja alfa, to nie można mieć nic do zarzucenia w działaniu aplikacji. Możliwe jest też pobranie kontaktów z Twittera, co u moim przypadku odbyło się bez mojej wiedzy.

wpss20150_wesaqeqCo możemy robić w poszczególnych zakładkach:

  • Kontakty – z poziomu kontaktów możemy wybrać osobę, do której chcemy zadzwonić lub przesłać wiadomość. W przypadku kontaktu z Twittera możemy tylko zobaczyć opis danej osoby i ostatnie wpisy w profilu.
  • Co nowego – wszystkie wpisy osób, które obserwujemy na Twitterze możemy zobaczyć właśnie tutaj, bez wchodzenia w osobną aplikację.
  • Grupy – tutaj możemy wybrać i pogrupować poszczególne kontakty, aby mieć z nimi lepszy i szybszy kontakt, np. żeby szybko omówić z innymi projekt z pracy.

Kontakt Outlook – wygląd i obsługa
Tworzenie nowego kontaktu Outlook jest bardzo proste, choć przy dodawaniu zdjęcia pojawiały się problemy. Profil kontaktu jest przejrzysty, choć nie za dobrze wyskalowany (kilka centymetrów wolnego miejsca z prawej).

wpss20150_wesqhwnKontakt z Twittera
Jak wcześniej wspominałem, moje kontakty z twittera zostały automatycznie pobrane do hubu kontaktów, więc pierwszy raz byłem zaskoczony.

wpss20150_wesqhwxNa dzień dzisiejszy funkcjonalność ogranicza się do odczytywania opisu i twettów danej osoby, ale mam nadzieję, że w przyszłości będzie można także z poziomu hubu kontaktów lub aplikacji Wiadomości wysyłać twetty do innych.

Ustawienia
W ustawieniach możemy dodać do synchronizacji kontakty z kont Google, Exchange i innych. Możemy też wybrać sposób sortowania (Imię lub nazwisko) i sposób wyświetlania imion i nazwisk kontaktów (Imię, nazwisko; Nazwisko, Imię).

Nowy hub Kontakty od Microsoftu w wersji alfa może przypaść wielu użytkownikom do gustu, ale zostało jeszcze wiele rzeczy do dopracowania. Dla tych, których nie przekonała nowa aplikacja, pozostał jeszcze stary hub kontaktów pod nazwą „People Legacy”.

Autorem artykułu jest Eryk Zych, jeden z użytkowników naszego forum.