Microsoft poraz kolejny udoskonala swój pakiet biurowy Office Online

Dobry pakiet biurowy jest dla wielu rzeczą niezbędną w codziennych czynnościach. Łatwa i bezproblemowa obsługa oraz stabilność działania to podstawą, jeśli chodzi o tego typu oprogramowanie. Dużą rolę odgrywają również jego dodatkowe funkcje, które pozwalają odróżnić się danemu produktowi na tle konkurencji. W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu i coraz popularniejszych chmur, typowe dla starszych ludzi programy powoli zaczynają odchodzić do lamusa. Coraz więcej producentów przenosi swoje produkty do sieci, tak by były one łatwo dostępne z każdego miejsca na ziemi. Nie inaczej jest z gigantami IT, czego dobrym przykładem jest Microsoft. Firma ta wyrosła na „standardowym” oprogramowaniu instalowanym na naszych dyskach, lecz wraz z biegiem lat próbowała się przystosować do zmieniającego się rynku – raz z lepszym, a czasem z gorszym skutkiem. Jednym z efektów tych działań było powstanie Office Online, który jest wręcz idealnym zamiennikiem pełnego pakietu Office. Jest on całkowicie darmowy i dostępny z poziomu każdej przeglądarki, a ponadto oferuje nie tylko program Word, ale i PowerPoint oraz Excel.

Oczywiście jednorazowe stworzenie usługi to za mało, by zaistnieć na rynku. Równie ważne jest jego ciągłe udoskonalanie, tak by nie zostać w tyle za stale rosnącą konkurencją. W obecnych czasach jest to szczególnie trudne, gdyż rynek nie jest już tak zamknięty jak kiedyś i co rusz powstają kolejne firmy aspirujące do czegoś więcej, aniżeli ograniczenia się na rodzimy rynek. Dlatego też Microsoft nie ustaje w ciągłym aktualizowaniem swojego pakietu biurowego i ostatnio dodał do niego kilka ciekawych funkcji. Chyba najciekawszą z nich jest wsparcie dla systemowego narratora, który jest wywoływany kombinacją klawiszy Windows oraz Enter. Po jego wywołaniu przeczytany zostanie nam wskazany fragment tekstu i żadną przeszkodą dla niego nie będą listy, tabele czy ich nagłówki. Co ciekawe, nie jest to ostateczna forma tego rozwiązania, gdyż w nadchodzących tygodniach ma ona zostać rozbudowana o automatyczne czytanie całych dokumentów, bez wskazywania konkretnych fragmentów tekstu. Ma ona być dostępna pod skrótem Caps Lock + M i oferować czytanie dokumentu zajmującego maksymalnie 3 strony – zarówno z poziomu Word Online jak i OneNote Online. Kolejnym udogodnieniem jest funkcja Tell Me, która została zobrazowana jako pasek wyszukiwania dostępny z poziomu wstążki. Za jego pomocą w łatwy i szybki sposób odnajdziemy poszukiwane w tekście frazy i nie tylko. Dzięki niej będziemy mogli wyszukiwać opcje dostępne na wstążce, których z jakiegoś powodu nie potrafimy znaleźć (lub nam się po prostu nie chce). Klawisze, dzięki którym w prosty sposób możemy przejść do tej opcji to Ctrl + ’ (apostrof).

g_-_-x-_-_-_60290x20150112144523_0Przy tej okazji zostały również zaktualizowane wszystkie poradniki dla Word Online oraz OneNote Online, w których zostały w przejrzysty sposób opisane wszystkie te zmiany. Jak łatwo można się domyślić i na to jest odpowiednia kombinacja, wykonywana z poziomu tych programów – Alt + Shift + A. Niestety w/w nowości nie są jeszcze dostępne we wszystkich krajach, jednakże w ciągu kilku tygodni powinny być one już obecne u każdego.