Microsoft nie próżnuje – ochrona antykradzieżowa zawita do nas wraz z Update 2 dla Windows Phone 8.1

Kradzież, a nawet zwykłe zgubienie urządzenia bywa dość nieprzyjemnym doświadczeniem dla każdego. Do tej pory gdy ktoś znalazł nasz sprzęt, to mógł w łatwy sposób przywrócić ustawienia fabryczne lub wgrać od nowa oprogramowanie. Znacznie ułatwiało to życie ewentualnego sprawcy, który takowy smartphone mógł bez problemu potem sprzedać. Microsoft już od dłuższego czasu zapewniał, iż stosowne zabezpieczenie na takie ewentualności pojawi się niebawem i w Windows Phone. Niestety kazano nam na to czekać aż rok, jednakże wreszcie obietnica została spełniona.lumia640handson14_1020.0Wraz z aktualizacją Update 2 zaprezentowaną na Lumiach 640 oraz 640 XL trafi do nas funkcja Reset Protection, która uniemożliwi podjęcie wyżej wymienionych działań. W razie próby przywrócenia ustawień fabrycznych wyświetli się monit, który poprosi nas (lub złodzieja) o wpisanie hasła do konta powiązanego z tym urządzeniem. Podobnie sprawa będzie się miała w momencie, gdyby napastnikowi przyszło do głowy wgrać starsze oprogramowanie, które nie wspiera takowej ochrony – to również nie będzie możliwe.

 – Reset and reactivation protection – The stolen device cannot be reused by resetting or flashing the device. When a user performs a factory reset on the device, they will be asked to enter the Microsoft Account credentials that are associated with that device. Additionally, if the device is flashed with a new image and Reset Protection is turned on, the Microsoft Account credentials that were associated with that device is required to finish OOBE and use the device.

Anti-rollback protection – If Reset Protection is enabled, the stolen device cannot be flashed to an earlier version of the operating system that did not support Reset Protection.

Jest to dość proste rozwiązanie, a może okazać się bardzo skuteczne w razie zgubienia urządzenia. Jeśli złodziej nie będzie w stanie go wyczyścić to będzie mu go trudniej sprzedać, co w konsekwencji może przyczynić się do jego łatwiejszego wytropienia. Szkoda, że tak długo przyszło czekać nam na tą funkcję, jednakże dobrze, iż wreszcie powstała – choć w sumie nie wiadomo, kiedy ostatecznie trafi na nasze urządzenia.