Kolejny rozdział w historii Windows 10 Mobile został zamknięty – Project Astoria ostatcznie porzucony

Dobrze nam znany Project Astoria praktycznie od samego początku sprawiał nie lada problemy. Umieszczenie w Windows 10 Mobile podsystemu Androida spowodowało jego nagłe i niespodziewane spowolnienie oraz niestabilność, które to przez długi czas nie miały znanego pochodzenia. Dopiero z czasem Microsoft winą obarczył rzeczony projektu, by z czasem wyciąć go ze swojego systemu – utwierdziło nas to w przekonaniu, iż to on był winowajcą.universal appsOd tamtej pory nie mieliśmy żadnych nowych informacji z tego zakresu, toteż wielu osób spodziewało się jego rychłego zamknięcia na rzecz podobnego projektu dotyczącego pomostu między iOS a Windows. Mieliśmy co prawda kilka niepotwierdzonych plotek, aczkolwiek przez bardzo długo okres Microsoft nie chciał zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Prawdopodobnie do ostatniej chwili próbowano coś na tym polu zdziałać, jednak w końcu i sam gigant musiał się poddać. Z wyjaśnieniami przyszedł jeden z pracowników tejże firmy, który postanowił wyjaśnić zainteresowanym deweloperom dlaczego tak właściwie zdecydowano się na porzucenie projektu Astoria.

We received a lot of feedback that having two Bridge technologies to bring code from mobile operating systems to Windows was unnecessary, and the choice between them could be confusing. We have carefully considered this feedback and decided that we would focus our efforts on the Windows Bridge for iOS and make it the single Bridge option for bringing mobile code to all Windows 10 devices, including Xbox and PCs. For those developers who spent time investigating the Android Bridge, we strongly encourage you to take a look at the iOS Bridge and Xamarin as great solutions.

Gdzie więc leży główny powód takowej decyzji? Według Microsoftu nie ma sensu rozwijać obu mostów (dla iOS oraz Androida) i lepiej skupić się na tym, który może przynieść znacznie lepsze korzyści. Dlatego też Astoria niestety musi odejść w zapomnienie, by móc prowadzić jeszcze intensywniejsze prace nad projektem Islandwood.