Kolejne udoskonalenia IE – lepszy dostęp do wyszukiwarki oraz ulepszone wyszukiwanie

Microsoft od dłuższego już czasu boryka się z niezbyt dobrym odbiorem względem swojej przeglądarki. Lata zastoju dały się firmie we znaki, gdyż mimo znaczących zmian IE wciąż jest oceniane przez pryzmat wersji 6. Usilne starania jak na razie przynoszą niezauważalne zmiany, jednakże w Redmond się nie poddają.

Unifikacja czy też integracja usług tego giganta trwa w najlepsze. Idealnym tego przykładem jest Windows 10, który nie tylko naprawia wady swojego poprzednika, ale też łączy największe zalety każdego go poprzedzającego. Sam Internet Explorer przechodzi szereg zmian i z miesiąca na miesiąc staje się lepszą przeglądarką, a jeśli przecieki okażą się prawdziwe, to już niedługo zostanie zastąpiony całkowicie odmienionym produktem. Póki jednak ten czas nie nastąpi, musimy zadowolić się zmianami postępującymi w obecnym wydaniu przeglądarki. Mimo, iż nie ma tego wiele, to jednak są one jak najbardziej na plus.

Pierwsza i zarazem najbardziej się rzucająca w oczy nowość dotyczy ekranu nowej karty. Od tej pory analogicznie do przeglądarek konkurencji, będziemy mogli wpisywać pożądane frazy w wyszukiwarkę Bing, która została tam umieszczona. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż pasek adresu również może posłużyć w tym celu, zatem jest to bardzo logiczna zmiana.

ie11new

Kolejne modyfikacje dotyczą tej drugiej grupy osób, która zdaje sobie sprawę z funkcji jaką może on pełnić. Dzięki nim przeszukiwanie sieci powinno stać się znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze zarazem. Przede wszystkim usprawniono wyświetlanie podpowiedzi poprzez usunięcie nagłówków Historia oraz Ulubione – ich brak zwiększy przestrzeń dostępną dla nich. Ponadto, domeny które nie były przez nas odwiedzane, nie będą teraz tam ukazywane. Chodzi w tym o to, że skoro do tej pory nie przeglądaliśmy danej witryny, to w teorii nie jest ona dla nas istotna i nie musi widnieć w sugestiach – jest to kolejna oszczędność miejsca. Ostatnia ważna zmiana znów dotyczy tego samego zakresu (podpowiedzi), jednakże jest bardziej nastawiona na kontekst. W momencie gdy będziemy wpisywać proste i jednoznaczne frazy, to wyszukiwarka będzie wyświetlać mniej podpowiedzi. Jeśli zaś nasze zwroty będą bardziej złożone i dwuznaczne, wtedy będzie ich odpowiednio więcej, by lepiej dopasować się do naszych oczekiwać. Dzięki tym zmianom Bing odpowiedzialny będzie za kontrolę nad ilością sugerowanych witryn, tak by lepiej odpowiadać na nasze zapytania, bez zbędnych linków.

Są to główne ulepszenia poczynione przy okazji ostatniego uaktualnienia. Niestety, nie są one dostępna dla użytkowników Win10, a jedynie dla jego poprzedników – Win7 oraz Win8.x. Nie wiadomo dlaczego tak się stało, jednak możliwym jest iż te zmiany zostaną zawarte w kolejnej kompilacji, która niebawem ma ujrzeć światło dzienne. Nie jest również wykluczone, iż Microsoft spowolnił rozwój Internet Explorera 11 na wersji Technical Preview, by skuteczniej i efektywniej pracować nad jego następcą, który powinien zadebiutować wraz z finalną wersją systemu.