Kolejna wersja systemu Windows dostępna za darmo dla użytkowników Win8 – tak twierdzi indonezyjski oddział Microsoftu

Plotki dotyczące nowej wersji Windows nie ustają ani na moment. Wiemy już jak będzie wyglądać nowe menu start oraz które aplikacje z Windows Phone zostaną w nim wykorzystane. Dowiedzieliśmy się również o wielu mniejszych i większych zmianach jakie poczynił Microsoft względem Windows 8.1. Poza tym, istnieje jeszcze sporo kwestii spornych. Wszystkie powinny zost rozwiane już 30 września, kiedy to zostanie zaprezentowany następny twór z rodziny Windows (nie ma nawet pewności co do jego nazwy).

gsmarena_001Kolejną niewiadomą jest cena owej aktualizacji. Od jakiegoś czasu przecieki sugerują, iż będzie ona bezpłatna nie tylko dla użytkowników Win8, ale i starszego Win7 czy nawet Visty. Miejmy nadzieje, że taki scenariusz się spełni, mimo iż obecne informacje wydają się mniej optymistyczne. Wszystko za sprawą niedawnego wystąpienia szefa indonezyjskiego oddziału Microsoftu, który stwierdził że kolejna generacja okienek będzie darmowa dla posiadaczy licencji na Windows 8. Jak donosi WPCentral, Andreas Diantoro miał wypowiedzieć interesujące nas słowa „Gdy nowy system zostanie wydany, jedyne co będą musieli dokonać użytkownicy to aktualizacja swoich urządzeń. Po tej procedurze system będzie gotowy do instalacji, a reszta wykona się automatycznie”. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że dokona się to w sposób analogiczny do przejścia z Win8 na Win8.1. Wtedy wystarczyło po prostu zainstalować wszystkie aktualizacje przez Windows Update, po czym nowa wersja pojawiała się w sklepie i czekała na naszą chęć do jej pobrania.

update-tile-8-1-Windows-store-1024x640Jeśli okaże się to prawdą, będzie to widoczny efekt przemian zachodzących w Microsofcie. Firma stara się przenieść swoje źródło dochodu ze sprzedaży licencji, na to wszystko co otacza jego systemy – sklep z aplikacjami, reklamy oraz abonamentowe usługi chmurowe. W takiej sytuacji możemy też przypuszczać, że Windows Phone 9 również będzie dostępny dla starszych modeli (choć są to na razie tylko moje daleko idące przypuszczenia).

Isabel Marant Sneakers