Zaprezentowana w kwietniu aktualizacja dla Windows Phone oznaczona numerem 8.1 była największym uaktualnieniem dla tego systemu od czasu jego premiery. Pomijając poprawki i usprawnienia niewidoczne dla użytkowników, również od strony wizualnej wiele uległo poprawie. Centrum powiadomień czy rozdzielone dźwięki to główne zmiany, których oczekiwały spragnione zmian osoby. Cztery miesiące po jej prezentacji Microsoft wypuścił kolejną, choć tym razem znacznie mniejszą paczkę poprawek. Oznaczona została jako Update 1 (GDR1) i niestety w głównej mierze nastawiona była na zwiększenie możliwości producentów sprzętu podczas procesu projektowania nowych urządzeń. W zasadzie jedyna zmiana jaka dotknęła posiadaczy urządzeń z WP to dodanie wsparcia dla folderów na ekranie startowym – Live Folders.
W teorii wszystko wygląda pięknie – system się rozwija i każdy otrzymuje aktualizacje. Niestety życie bywa brutalne i zawsze stara się zweryfikować wszelkie błędne tezy. Nie inaczej było tym razem – najpierw problemy Lumii i blokowanie rozprowadzania wersji CYAN dla telefonów korzystających z testowego oprogramowania (WP 8.1 + autorskie dodatki Nokii), a zaraz potem brak Update 1 dla smartphonów od HTC. O ile w przypadku Lumii problem leżał w funkcji BitLocker, o tyle w drugim przypadku to samo HTC było źródłem całego nieszczęścia. Opieszałość firmy i jej lenistwo doprowadziło do sytuacji, w której przez brak nowych sterowników urządzenia te nie nadawały się do aktualizacji.
Taki stan rzeczy utrzymywał się przez ponad miesiąc, jednakże wczoraj sytuacja uległa znaczniej poprawie. Microsoft wydał kolejną poprawkę oznaczoną jako 8.10.14176 (oczywiście tylko w kanale deweloperskim). Umożliwia ona instalację Update 1 na urządzeniach HTC, a także daje zielone światło dla oprogramowania CYAN – choć nie na każdym modelu jest ona już dostępna. Poza tym, naprawiony został błąd 80188308, który zgłaszał teoretyczny brak wolnej pamięci podczas próby instalacji nowszej wersji systemu, choć w praktyce miejsca było aż nadto. Ponadto firma z Redmond zapewnia, iż wyeliminowano wiele błędów w samym systemie, a także zwiększono jego stabilność działania.