Kolejna aktualizacja Cortany to wysyp ciekawych nowości

Na pierwszy ogień poszła zakładka Daily Glance, która do tej pory zawierała m. in. zapowiadaną pogodę, najnowsze wiadomości czy czas jaki dzieli nas od powrotu do pracy. Dzięki temu już po jednym rzucie oka wiadomo, co będzie na nas czekać danego dnia. Firma od pewnego czasu chce sprawiać wrażenie spełniania próśb użytkowników. Dlatego też, dla nich dodano ich przybliżony czas powrotu do domu oraz podgląd na wszystkie nadchodzące i zapisane w kalendarzu terminy/spotkania. Niby mała funkcja, ale powinna zadowolić co najmniej kilka osób.

Microsoft coraz lepiej radzi sobie w nowoczesnym świecie. Z każdej strony nacierali na niego konkurenci, zatem musiał się dostosować by przetrwać. Efektem tego jest między innymi powstanie asystenta głosowego Cortana, który ma być bezpośrednią odpowiedzią na Siri (Apple) oraz Google Now (Google). Oczywiście samo napisanie odpowiedniego oprogramowania to nie wszystko, wciąż potrzebny jest jego silny rozwój i kolejne aktualizacje, by nie pozostać w tyle za innymi. Dlatego też, Microsoft raz za razem raczy nas nowymi uaktualnieniami, które są o tyle częstsze, że są niezależne od naszych smartphone – cały asystent opiera się na chmurze i to właśnie tam czynione są zmiany.

windowsazure_logo

Na pierwszy ogień poszła zakładka Daily Glance, która do tej pory zawierała m. in. zapowiadaną pogodę, najnowsze wiadomości czy czas jaki dzieli nas od powrotu do pracy. Dzięki temu już po jednym rzucie oka wiadomo, co będzie na nas czekać danego dnia. Firma od pewnego czasu chce sprawiać wrażenie spełniania próśb użytkowników. Dlatego też, do nich dodano przybliżony czas powrotu do domu oraz podgląd na wszystkie nadchodzące i zapisane w kalendarzu terminy/spotkania. Niby mała funkcja, ale powinna zadowolić co najmniej kilka osób.

Ponadto, jeśli będziemy szukać jakiegoś lotu częściej niż dwa razy, to Cortana zapyta czy chcemy by ona za nas go śledziła. Oczywiście do tej pory również taka opcja istniała, jednakże trzeba było samemu wydać odpowiednią komendę, a teraz stanie się to w zasadzie automatycznie poprzez potwierdzenie od nas.

flights-168x300

Poza tym, znaczne usprawniono funkcję wyszukiwania koncertów w naszym pobliżu, która teraz powinna działać jeszcze lepiej poprzez ściślejsze dopasowanie do naszych preferencji.

“Based on searches you make on Windows phone, Windows 8 devices and Bing.com, Cortana can infer who you like listening to and lets you know if they are performing within 100 miles of your home. With these timely recommendations, you can make sure you don’t miss your favorite acts.”

Ostatnią nowością są rekomendacje aplikacji przez naszego asystenta. Zależnie od tego, gdzie akurat będziemy się znajdować, dobierane nam będą odpowiednie tytuły. Jako przykład został tutaj podany Disneyland – podczas jego zwiedzania Cortana podpowie nam by pobrać aplikację Disney Expedition.

disney-180x300

Jak widać są to mniej lub bardziej przydatne zmiany, które powinny zadowolić szeroką gamę użytkowników. Niezależnie od ich rozmiaru cieszy sam fakt rozwoju, gdyż do tej pory Microsoft raczej nie przejawiał zbytniego entuzjazmu by aktualizować swoje już sprzedane produkty. Nie mniej jest to zmiana na plus, nawet pomimo świadomości, że jest ona robiona dla jeszcze większego zysku, a nie z troski o użytkowników.