Karty SD powoli wracają do łask na platformie Windows Phone

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż pod wieloma względami Microsoft ze swoim systemem jest daleko w tyle za konkurencją. Bardzo często zarzuca się mu małe opcje konfiguracyjne, czy niewielką liczbę dostępnych aplikacji. Choć mogę się z tym częściowo zgodzić, to jednak trzeba przyznać że Windows Phone przeszedł długą drogę i teraz można go śmiało polecić każdemu. Dużą jego zaletą względem Androida jest rozbudowane wsparcie dla kart pamięci, O ile Google raz za razem stara się je marginalizować, nawet nie dając odpowiedniego slotu w swoich Nexusach, tak Microsoft oddaje użytkownikom coraz większe pole do popisu w tej kwestii.

wp_ss_20141113_0001_thumb

Aktualizacja oznaczona numerem 8.1 dodała bardzo ciekawą funkcję, która umożliwia umieszczanie poszczególnych plików na zewnętrznej pamięci. Dzięki temu został zniwelowany odwieczny problem urządzeń z małą ilością wbudowanego miejsca, kiedy to instalacja jednej gry skutkowała nieprzyjemnym komunikatem o braku wolnej powierzchni na dane. Tym razem inżynierowie z Redmond poszli o krok dalej i w ostatniej aktualizacji deweloperskiej dodali bardzo ciekawą i oczekiwaną opcję. W zasadzie nie jest to typowa funkcja dostępna dla użytkowników, a coś z czego system może skorzystać automatycznie. W momencie wykrycia zbyt małej ilości pamięci podczas pobierania aktualizacji, system sam zadecyduje by użyć do tego karty SD – o ile takową posiadamy. Jest to o tyle ciekawe, że na przestrzeni lat często było słuchać podobne głosy – „chcę pobrać aktualizację, lecz brakuje mi miejsca – co zrobić?”. Teraz problem ten został rozwiązany, więc nie będzie trzeba się już tym więcej martwić.

Oczywiście o ile posiadamy odpowiedni smartphone, gdyż jak zaznacza sam Microsoft dostępność owej funkcji jest uzależniona od danego modelu i jego producenta. Pozostaje mieć nadzieję, że producenci nie będą blokować tej możliwości, gdyż jest ona bardzo przydatna z punktu widzenia zwykłego użytkownika.