Jak dobrze wybrać laptopa?

Kupuj z głową, czyli jak kupować taniego laptopa?

Półki sklepowe, zarówno te fizyczne jak i wirtualne, uginają od ilości modeli notebooków. Dziś laptop nie jest już synonimem luksusu. Dziś za dobrego laptopa nie trzeba zapłacić wielokrotności przeciętnej pensji. Tym samym jednak trudno wybrać model, który spełniłby wszystkie nasze wymagania. Niektóre laptopy różnią się zaledwie drobnymi szczegółami, które dla laika, są mało istotne. Jak więc znaleźć dobre, ale jednocześnie tanie laptopy? Na co zwrócić uwagę, by wybrać właściwie?

16396

Jak szukać?

Jeśli nie śledzisz na bieżąco wszelkich nowinek i newsów pojawiających się na portalach technologicznych, samodzielne poszukiwanie notebooka może okazać się żmudnym i mało efektywnym zajęciem. Nie warto więc tracić swojego cennego czasu na porównywanie laptopów dostępnych w danym przedziale cenowym. Lepiej skorzystać z wiedzy, którą dysponują eksperci i inni użytkownicy. Dobrym źródłem informacji są:

 • tematyczne fora internetowe – najlepiej pokierować się w miejsca, które tworzone są z myślą o użytkownikach laptopów. To właśnie na tych forach można nie tylko rozwiązać problemy z urządzeniami, ale także uzyskać poradę dotyczącą znalezienia najlepszych laptopów dla podanych przez nas kryteriów. W takich miejscach pomagają prawdziwi pasjonaci, którzy śledzą rynek, a także znają wady i zalety poszczególnych laptopów. Nie bój się pytać, jeśli masz wątpliwości i chcesz znaleźć dobrego notebooka dla siebie.
 • rankingi laptopów – są świetnym sposobem na zawężenie kryteriów wyszukiwania i ograniczeniu setek modeli do kilkunastu. Rankingi tworzone są w oparciu o różne kryteria, począwszy od ceny, skończywszy na ich przeznaczeniu. Zdarzają się również zestawienia dotyczące laptopów opartych o daną rodzinę procesorów czy kart graficznych. W zależności od portalu, mogą być aktualizowane z różną częstotliwością. Starsze rankingi, choć mogą być nieaktualne, uwzględniają dobre laptopy, których obecna cena może być atrakcyjna i przyjazna dla domowego budżetu.
 • recenzje laptopów – wiele popularniejszych laptopów doczekało się recenzji w polsko- i angielskojęzycznych serwisach. Redaktorzy poruszają w nich wiele istotnych kwestii takich jak: jakość obudowy, wydajność, jakość wyświetlanego obrazu czy kulturę pracy. Są to rzeczy, których nie da się wyczytać z parametrów i stanowią istotną wskazówkę dla kupującego. Jeśli więc upatrzysz sobie dany model laptopa, warto wcześniej przeczytać recenzje publikowane na znanych portalach.

Jedną z takich stron www, w której można znaleźć recenzje laptopów, rankingi, zestawienia polecanego sprzętu, poradniki jest strona WybieramLaptopa.pl

Do czego potrzebny Ci laptop?

Najważniejszym krokiem przy wyborze laptopa jest określenie własnych potrzeb. Być może okaże się, że nie potrzebujesz laptopa o potężnej wydajności, a tym samym wysokiej cenie. Najczęściej można spotkać się z następującym podziałem:

 • laptop multimedialny – najczęściej jest to komputer domowy, na którym można obejrzeć film, popracować, obejrzeć zdjęcia czy włączyć grę. Nie musi charakteryzować się najlepszymi podzespołami, warto jednak by dysponował niezłą matrycą o wysokiej rozdzielczości oraz dobrej jakości dźwiękiem. Powinien również mieć bogaty zestaw portów. Oczywiście procesor i karta graficzna powinny dostarczać na tyle dużo mocy obliczeniowej, by włączenie nowszej gry na średnich detalach nie stanowiło problemu. Wszystko jednak zależy od naszych priorytetów.
 • laptop dla gracza – są to laptopy kierowane do fanów wirtualnej rozgrywki potrzebujących urządzeń o wysokiej wydajności. Taki notebook musi mieć bardzo dobrą kartę graficzną i wcale nie gorszy procesor. Wiele laptopów dla graczy ma charakterystyczną obudowę, podświetlaną klawiaturę, świetną matrycę i bardzo dobre głośniki. Ceny laptopów często przekraczają 3500 zł.
 • laptop DTR (Desktop Replacement) – notebook, który ma zastąpić komputer stacjonarny. Z tego względu ma podzespoły o dość dużej mocy, które umożliwiają pracę z wymagającymi aplikacjami typu CAD. Najczęściej jest wyposażony w 17-calową matrycę.
 • laptop biznesowy – kierowany do właścicieli pracowników firm, którzy potrzebują sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo danych oraz stabilność pracy. Nierzadko charakteryzuje się eleganckim wyglądem oraz solidną obudową.
 • laptop biurowy – jest to tani laptop, który ma zapewniać komfortową pracę w podstawowym zakresie jak obsługa oprogramowania biurowego czy przeglądanie stron www. Najczęściej jest wyposażony w wolniejszy procesor z zintegrowaną kartą graficzną oraz przeciętną matrycą. Jego największą zaletą jest niska cena, ale także coraz lepsze podzespoły.
 • laptop mobilny – choć notebook z założenia ma być komputerem przenośnym, wiele z nich nie nadaje się do częstych i długich podróży. Jeśli więc przewidujesz, że laptopa będziesz nosić i wykorzystywać w różnych miejscach, potrzebujesz lekkiego komputera o kompaktowych rozmiarach. Najlepiej sprawdzają się ultrabooki wyposażone w specjalne niskonapięciowe procesory zużywające niewiele energii, a tym samym przyczyniające się do wydłużenia pracy na baterii.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taniego laptopa?

Niska cena laptopa oznacza pewien kompromis. Producent musiał zrezygnować z jakiś elementów, dzięki którym ostateczna cena mogła zostać obniżona. Czasem jest to jakość ekranu, innym razem obudowę wykonano z gorszej jakości tworzyw sztucznych. W tańszych laptopach montowane są słabsze podzespoły, które nie sprostają wymaganiom zaawansowanego oprogramowania czy nowych gier.

Dlatego też zastanów się, jakie elementy są dla Ciebie ważne. Wynikają one bezpośrednio z rodzaju zadań, jakie będziesz wykonywać za pomocą zakupionego sprzętu. Jeśli więc szukasz laptopa do:

 • oglądania zdjęć i filmów – postaraj się znaleźć urządzenie, które ma co najmniej 15,6-calowy ekran wyświetlający obraz dobrej jakości. Matowa powłoka (i wysoka jasność ekranu) umożliwi oglądanie filmów na zewnątrz w słoneczny dzień. Warto również dowiedzieć się, jak sprawują się głośniki.
 • przeglądania stron www –  nie potrzebujesz laptopa o dużej mocy obliczeniowej. Dlatego też możesz zdecydować się na dowolny komputer wyposażony w 4 GB pamięci RAM i dwurdzeniowy procesor. Nie musisz również szukać notebooka z preinstalowanym systemem Windows. Do przeglądania stron www (i pracy biurowej) wystarczy dowolna dystrybucja Linuksa. Dzięki temu uda Ci się obniżyć cenę laptopa. Warto również sprawdzić czy dany model nie występuje w wersji z modemem 3G.
 • obsługi oprogramowania biurowego – wybierz laptopa z 15,6-calowym ekranem, który ma pełnowymiarową klawiaturę z wydzielonym blokiem numerycznym. Jeśli dodatkowo będzie wyświetlał obraz o wyższej rozdzielczości niż 1366×768 pikseli, łatwiej będzie Ci podzielić obszar roboczy.

 

Tani i dobry laptop – czy to możliwe?

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki laptop kupić, często przeszkodą w podjęciu ostatecznej decyzji staje się kwestia ceny. Nie jest sztuką kupić notebooka dysponując dużym czy wręcz nieograniczonym budżetem. Na całe szczęście rynek komputerów mobilnych cały czas się rozwija, dzięki czemu bez problemu można kupić laptopa kosztującego niewiele ponad 1000 zł. Jego możliwości będą ograniczone, jednak wystarczą do wielu podstawowych zadań. Coraz częściej tanie laptopy nie są już tylko synonimem niskiej jakości, ale mają takie zalety jak bardzo dobra jakość obudowy, matowa powłoka ekranu zmniejszająca ilość powstających refleksów czy świetna klawiatura, która bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu wielu długich dokumentów tekstowych.

Zdarza się również, że w segmencie komputerów budżetowych można znaleźć laptopy do gier do 2000 zł. Co prawda są to jednostki o ograniczonych możliwościach umożliwiające uruchomienie starszych tytułów, jednak powinny wystarczyć osobom, które są niedzielnymi graczami. Bardzo często są to laptopy wyposażone w starsze podzespoły, dzięki czemu ich cena może być dużo niższa niż nowszych notebooków. We swoim wnętrzu skrywają procesory Intel Core (najczęściej są to jednostki i3 lub i5) czy średniej klasy dedykowane układy graficzne. Chcąc jednak mieć laptopa, który podoła nowym produkcjom, warto przeznaczyć na urządzenie co najmniej 3500 zł.

Kupno taniego laptopa wymaga od nas dokładnego określenia potrzeb. Tylko tak można znaleźć modele, których cena nie zrujnuje domowego budżetu, a jednocześnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.