Gigant z Redmond zamierza przejąć kontrolę nad procesem aktualizacji urządzeń

Z problemem dotyczącym aktualizacji urządzeń mobilnych spotkał się praktycznie każdy osobnik, który postanowił skorzystać z rozwiązań opracowanych przez Google czy Microsoft. Wieczne problemy z ich dostarczaniem są chlebem powszednim i choć w przypadku tego pierwszego rzadko kiedy w ogóle się one pojawiają (nie licząc linii Nexus oraz flagowców), o tyle w drugim przypadku w końcu się one zjawią (nieraz z bardzo długim poślizgiem, ale jednak). W najlepszej sytuacji są tutaj użytkownicy Apple, którzy wszelkie uaktualnienia w zasadzie otrzymują tego samego dnia, w którym zostały one wydane.Windows-Phone-Update-checkOczywiście przywołani na początku giganci nie są bierni wobec takiego stanu rzeczy i od dłuższego czasu starają się temu przeciwdziałać. Google postawił na modułową budowę swojego systemu, dzięki czemu poszczególne elementy może aktualizować poprzez sklep, więc pomija przy tym wszelakich pośredników opóźniających cały proces. Niestety trzon systemu w takiej sytuacji wciąż pozostaje bez zmian, jednakże i tak lepsze to niż nic. W przypadku Microsoftu sprawa wygląda podobnie, acz nie do końca. Tutaj również postanowiono wydzielić poszczególne elementy i podmienić je na aplikacje uaktualniane poprzez Windows Store, jednakże to nie jedyne podjęte działania. Pierwszą oznaką zmian ma zostać Windows 10 Mobile, który to będzie rozprowadzany niezależnie od operatorów. Nie oznacza to oczywiście, iż nie będą oni mieli żadnego wpływu na cały proces i pominie ich możliwość wprowadzenia poprawek. Nie zostaną jednak całkowicie jej pozbawieni, gdyż otrzymają na to odpowiedni czas ze znacznym wyprzedzeniem względem dnia premiery oraz ustalone im zostaną konkretne ramy czasowe, których będą musieli się trzymać.

Here at Microsoft, we take our responsibility to keep Windows secure seriously. We … proactively update supported devices with necessary updates to address issues. And today, we’re announcing this continuous update process applies to all Windows 10 devices, including phones.

Czy faktycznie będzie tak kolorowo jak obecnie wydaje się być? Aktualnie nie można tego w żaden sposób ocenić, więc nie pozostaje nic innego niż czekać na dzień premiery Windows 10 Mobile. Jeśli Microsoft stanie na wysokości zadania i faktycznie uda mu się osiągnąć zamierzony efekt, to na pewno zyska tym wiele w oczach wiernych użytkowników oraz tych, którzy tylko przyglądają się jego platformie. Jeśli jednak to się nie powiedzie – cóż, nikt pewnie nawet nie zwróci na to uwagi, bo wszyscy zostali już do tego przyzwyczajeni.