Mechanizm Dynamic Lock zadbać ma o bezpieczeństwo naszych danych

Wraz z Windows 10 zadebiutowała cała masa mechanizmów, które, przynajmniej teoretycznie, mają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. Warto w tym momencie wspomnieć o wsparciu dla czytników biometrycznych realizowanym poprzez funkcję Windows Hello. Dzięki niej w prosty i szybki sposób możemy zalogować się do swojego konta, wykorzystując do tego skan odcisku palca lub tęczówki naszego oka. Tak to wygląda w przypadku uruchomienia komputera, lecz co począć w momencie, gdy chcemy od niego odejść?

Na chwilę obecną nie mamy dostępu do żadnego mechanizmu ochronnego działającego w tym zakresie, jednakże wraz z Creators Update ulegnie to zmianie. Zadebiutuje wtedy niejaki Dynamic Lock, który na bieżąco ma wykrywać naszą obecność przed ekranem. Dzięki temu automatycznie zostanie on zablokowany hasłem w momencie naszego oddalenia się od niego. Warto wspomnieć, iż już teraz obecny jest on w testowych kompilacjach Windows 10, jednakże jego działanie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie wiadomo tak naprawdę po jakim czasie się to odbywa, ani jakie dokładnie warunki muszą zostać spełnione.

Pewną ciekawostką jest niewątpliwie fakt o jakim dodatkowo wspomina portal WindowsCentral. Otóż wedle słów tamtejszych redaktorów, Microsoft wewnętrznie nazywa w/w funkcję mianem Windows Goodbye. Byłby to nawet logiczny krok, skoro opcja służąca logowaniu do systemu używa członu „hello”.