Composable Shell rozwiązać ma największą bolączkę Windows 10

Idea stojąca za Windows 10 to uniwersalność oprogramowania. Microsoft tworząc ten system stara się by jego poszczególne wersje na różnych platformach były jak najbardziej ze sobą zgodne. Pomóc w tym miało opracowanie Universal Windows Platform oraz OneCore, jednakże dla firmy jest to wciąż zbyt mało.

Prawdopodobnie rozpoczęto prace nad czymś, co wniesie Windows na nowy poziom uniwersalności. Portal WindowsCentral wspomina o niejakim Composable Shell, czyli specjalnej powłoce automatycznie dostosowującej się do wielkości wyświetlacza. Obecnie desktop, smartphony, gogle HoloLens oraz konsola Xbox One posiadają oddzielne, co znacznie utrudnia proces ich uaktualniania. Opracowanie wspólnej znacząco zmniejszyłoby koszty tworzenia kolejnych aktualizacji, gdyż nie trzeba by tego robić na każdą platformę osobno.

Warto tutaj wspomnieć o zaprezentowanym niedawno Windows 10 on ARM, który byłby idealnym kandydatem do skorzystania z nowej powłoki. W obecnej odsłonie Windows 10 nie bardzo nadaje się na smartphony czy mniejsze tablety. W przyszłości interfejs dostosowywałby się do mniejszej przekątnej, przy jednoczesnym zachowaniu zalet desktopowego Windows. Od razu na myśl przychodzi co rusz przytaczany Surface Phone (wraz z trybem Continuum) i kto wie, czy to nie on jako pierwszy wykorzysta Composable Shell.