39% pośród systemów z rodziny Windows stanowi jego najnowsza odsłona

Microsoft ostatnimi czasy dość niechętnie dzieli się statystykami dotyczącymi Windows 10, gdyż system ten średnio radzi sobie na rynku. Oczywiście firma nie odniosła całkowitej klapy na tym polu, jednakże jej pierwotne założenia nie zostały do końca spełnione. Niemniej zdecydowano się na udostępnienie pewnych informacji, które rzucają nowe światło na panowanie najnowszej wersji okienek.

Jeśli wierzyć danym przekazanym nam przez Microsoft, to w czerwcu bieżącego roku Windows 10 stanowił 39% wszystkich instalacji Windows. Dla kontrastu warto przywołać niekwestionowanego króla, jakim jest obecnie Windows 7 – w jego przypadku jest to już 46% całości. W kontekście przedstawionych statystyk warto odnotować fakt, iż zliczają one jedynie aktywne instalacje, a nie wszystkie. Dzięki temu wykluczani są użytkownicy, którzy zainstalowali Windows 10, lecz z jakiegoś powodu wrócili do poprzedniej odsłony systemu.

Oczywiście pewną wątpliwość budzi nieuwzględnienie Windows XP czy Windows Vista, jednakże ogólny trend i tak możemy zauważyć. Choć dzieje się to stosunkowo wolno, to mimo wszystko Windows 10 systematycznie zdobywa kolejne procenty przybliżające go do pierwszego miejsca.